PROTETICKÁ STOMATOLÓGIA

Protetická stomatológia sa zaoberá nahrádzaním chýbajúcich zubov resp. celého chrupu. Najdôležitejšou úlohou protetiky je obnoviť žuvaciu schopnosť pacienta, ako aj funkciu estetickú, ktorá je mnohokrát pre pacienta z psychologického hľadiska mimoriadne dôležitá.

Protetiku rozdeľujeme na fixnú a na snímateľnú.

Zubné korunky a mostíky

Fixná protetika - patria sem zubné korunky a mostíky. Korunky sa zhotovujú vtedy, ak korunková časť zuba (teda tá, ktorá je viditeľne v ústach) je tak oslabená, že nie je dostatočne mechanicky odolná voči žuvacím silám. Najčastejšie sa jedná o mŕtve (preliečené) zuby, ktoré sú veľmi krehké a lámavé, alebo ak je výplň (plomba) rozsiahla. Zubná korunka tak plní ochrannú funkciu. Častokrát k nám pacient prichádza, lebo nie je spokojný s estetikou svojich zubov (najčastejšie sa jedná o predné zuby v línii úsmevu).

Korunky sa zhotovujú ako kovokeramické, alebo celokeramické (bezkovová keramika – zirkón keramika).

Kovokeramické pozostávajú z tenkého kovového plášťa, ktorý tesne prilieha na zub a na ktorý sa nanáša vrstvou porcelánu vo farbe zubov pacienta. Sú plne estetické, pretože porcelán pokrýva plášť v celom rozsahu.
Celokeramické nemajú kovový plášť a spĺňajú vysoký estetický nadštandard. Nemajú kovovú vrstvu a vďaka tomu pôsobia prirodzene. To ich robí veľmi žiadanými, hlavne pri rekonštrukcii predných zubov chrupu.
Mostíky sú náhrady pevne nasadené na zvyšných zuboch a ponúkajú široké spektrum riešenia defektov chrupu. Môžu byť vyrábané z rovnakých materiálov ako korunky.

Zubné náhrady

Snímateľná protetika ponúka riešenie pre bezzubých pacientov, alebo pacientov so zvyškovým chrupom. Sú to vyberateľné náhrady celkové, alebo čiastočne snímateľné. Aj tu veda pokročila. Okrem klasických živicových ponúkame aj technologicky najmodernejšie Flexite náhrady, ktoré sa vyznačujú tým, že sú veľmi ľahké, estetické a majú dlhšiu životnosť. Flexite - čiastočne snímateľné náhrady nemajú spony (teda drôtiky, ktorými sú prichytávané o zuby pacienta) a nepoškodzujú zvyškový chrup.

 

Pred

Po

Pred

Po

Pred

Po

Pred

Po

Pred

Po

 

Podporte nás
dddental zubne implantaty